Szukasz domowych sposobów na czyszczenie szkła? Chcesz pozbyć się tłustych plam z matowych powierzchni szklanych. Zastanawiasz się jak umyć szkło, aby posiadało idealny połysk. Mamy dla Ciebie klika sprawdzonych rad, które ułatwią utrzymanie szklanych powierzchni w czystości. Prezentowane przez nas metody są skuteczne oraz bezpieczne. Stosując je na co dzień będziesz mógł się cieszyć nieskazitelnym wyglądem powierzchni szklanych przy małym nakładzie pracy.
Pierwsza z nich o użycie wody z octem.
Czyszczenie szklanych powierzchni przy wykorzystaniu octu to popularna, naturalna metoda na pozbycie się zanieczyszczeń. Woda z octem skutecznie usuwa zabrudzenia z różnych typów powierzchni szklanych: szyb czy luster. Jest to sposób w 100% bezpieczny, tani oraz ekologiczny. Przygotowany roztwór wody z octem bez trudu usuwa tłuste plamy, a także zapewnia połysk czyszczonym powierzchniom. Istotne jest odpowiednie przygotowanie tego środka czystości przy zachowaniu odpowiednich proporcje – ocet i woda powinny być mieszane w stosunku 1:9 lub 1:8.
Spirytus - sprawdzony sposób brak smug na lustrze.
Jak usunąć zacieki na lustrze lub umyć je tak, aby nie pozostawić smug? Doskonałym środkiem czyszczącym jest spirytus. Warto podkreślić fakt, iż spirytus posiada lepsze działanie niż większości chemicznych środków przeznaczonych do czyszczenia szkła. Przed umyciem szklanej powierzchni należy użyć spirytusu, który rozprowadzamy po szklanej tafli. Dzięki temu prostemu zabiegowi usuniemy zanieczyszczenia z każdego typu lustra.
Polerowanie… rajstopami - czy to się sprawdza?
Na temat polerowania powierzchni szklanych krąży wiele sprzecznych opinii. Czy wybór materiału, którym będziemy polerować szkło, ma znaczenie? Jednym z polecanych materiałów są nylonowe rajstopy. Nylon posiada strukturę, która jest pomocna podczas usuwaniu smug ze szkła.
Czas czyszczenia ma znaczenie
Ważne jest nie tylko czym czyścimy powierzchnie szklane, ale również czas czyszczenia. Jest to kluczowe w przypadku szkła elewacyjnego, na które oddziałują zmienne temperatury. Nie powinno się myć szklanych powierzchni w czasie, kiedy są one wystawione na mocne oddziaływanie słońca. Nie powinniśmy czyścić okien także podczas upałów czy ujemnych temperatur. Wysoka temperatura powoduje szybkie wysychanie preparatu do czyszczenia. Natomiast ujemne temperatury podczas czyszczenia mogą powodować uszkodzenie szkła. Mycie okien najlepiej wykonać w pochmurny i nie deszczowy dzień. Optymalna temperatura powinna oscylować od 10 do 22 stopni Celsjusza.