biuro@cienkusz.com.pl
+48 602 159 897

Lustro szklane - krótka historia

Lustro zwane inaczej zwierciadłem, jest jednym z najstarszych wynalazków. We współczesnych pomieszczeniach lustra coraz częściej pełnią nie tylko funkcję użytkową, ale i dekoracyjną. Możemy w ich nie tylko się przeglądać, ale wykorzystać je do optycznego powiększenia małych pomieszczeń. Według zasad Feng Shui odpowiednio ustawione lustra na wymiar, mają za zadanie wprowadzać harmonie i odstraszać złe moce.

 

ozdobne lustra na wymiar

Krótka historia lustra

Pierwsze informacje o lustrze sięgają 6 tys lat i były to polerowane kamienie. W epoce starożytnej zwierciadła powstawały poprzez polerowanie metalu np: brązu, ołowiu, srebra. Jednak szklane lustra pojawiają się dopiero w I wieku n.e. Są to jedynie wzmianki w literaturze, które dotyczą imperium rzymskiego. Jednak te lutra odeszły w niepamięć. Dopiero w XIII wieku wyrobem szklanych luster, na większą skalę, zajęli się Hiszpanie. Produkcja ówczesnych luster szklanych odbywała się poprzez naniesienie cienkiej warstwy metalu (najczęściej mieszankę rtęci i cyny) na szkło, dzięki czemu uzyskiwano efekt odbicia światła. Dopiero u schyłku średniowiecza, szklane lustra były używane przez chrześcijan, którzy zamieszkiwali Europę.

Podział luster ze względu na kolor tafli:

Obecnie, najbardziej popularne są lustra srebrne. Zwieciadła te są wykonane z tzw. szkła bezbarwnego, które ma największy współczynnik odbicia światła w porównaniu z lustrami barwionymi. Kolorowe zwierciadła mają tendencje do przekłamywania kolorów. Grubość luster jest dość zróżnicowana i możemy je spotkać w łazienkach, salonach czy jako materiał służący do wykończenia mebli.

Podział luster ze względu na ich przeznaczenie. Producenci oferują modele do:

lustra na wymiar


Podział luster szklanych ze względu na sposób montażu:

nowoczesne lustro na wymiar

 

Podział ze względu na wykończenie:

Dodano: 08-02-2018
wszystkie wpisy

Wybrane usługi

kabiny prysznicowe Warszawa
lustra na zamówienie Warszawa
panele szklane do kuchnii Warszawa
grafika na szkle Warszawa
"Zakład Szklarski" S.C. Jerzy Cienkusz Beata Cienkusz
Wojcieszyn, ul. Warszawska 706
05-082 Stare Babice
NIP 118-159-08-55
tel: 602 159 897
e-mail: biuro@cienkusz.com.pl
ZAPRASZAMY:
Poniedziałek - Piątek: 09:00 - 17:00
Obszar działania:
województwo mazowieckie,
miasto stołeczne Warszawa
Wykonanie: Devilart