Coraz większym zainteresowaniem cieszy się szkło i konstrukcje z niego wykonane. Szkło doskonale doświetla pomieszczenia oraz nadaje elegancji. Coraz częściej możemy spotkać szklane dachy w różnego rodzaju nowoczesnych budynkach.
Przykładem takich budowli, które mogą pochwalić się szklanym dachem jest np. kopuła Złotych tarasów w Warszawie. W przypadku domów jednorodzinnych rzadko możemy spotkać choćby część dachu wykonanego ze szkła.
W naszym kraju rozwiązania tego rodzaju nie są popularne i rzadko stosowane. Jednak w Polsce, szklany dach często możemy spotkać na trasie. Oszklenie naszego tarasu od zewnątrz tworzy tzw. ogród zimowy który nie tylko zwiększa przestrzeń mieszkalną ale także nie ogranicza dostępu słońca, więc nagrzewa i doświetla miejsce wypoczynku.
Szklany dach musi być przede wszystkim bezpieczny i spełniać wszelkie normy. Dlatego wyróżniamy kilka rodzaju przeszkleń i rodzajów szkła:
Konstrukcje szklane maja swoje wady i zalety. Jednak należy tutaj wspomnieć o energooszczędności szklanych dachów lub tarasów. Do tego typu konstrukcji należy przemyśleć jaki rodzaj szkła będzie najbardziej nam odpowiadał. Możemy zastosować dostępne na rynku szkła przeciwsłoneczne, które zapobiegają przegrzewaniu się pomieszczenia. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku szklanych dachów. Zastosowanie zwykłego szkła laminowanego w przypadku tarasów będzie doskonale sprawdzało się w chłodne, jesienne lub zimowe dni. Od nas zależy dostosowanie tego eleganckiego materiału - w jakiej formie i gdzie on zostanie użyty.
Warto wspomnieć, że szkło jest bardzo modnym materiałem budowlany. Potwierdza to ostatnio stworzony wyjątkowy taras widokowy góry Tianmen, który jest położony 1430 metrów nad ziemią. Jest to nie tylko ogromne wyzwanie dla architektów ale również prawdziwy test odwagi dla nas - jeśli chcemy po nim przejść.