Szklarz - geneza powstania szkła

Miejsce i czas wynalezienia szkła do tej pory pozostaje tajemnicą. Pewne jest jedno, iż kilka tysięcy lat temu ludzie zauważyli, że poprzez podgrzanie piasku i popiołu, uzyskują twardy, półprzezroczysty materiał. Czemu akurat połączenie piasku i popiołu? Skąd taki pomysł u ówczesnych ludzi – nie można tego jednoznacznie stwierdzić. Natomiast można z pewnością powiedzieć, iż było to dość dawno temu.


Pierwsze wzmianki, o wytwarzaniu szkła pochodzą z Syrii z okresu około 5000 lat temu. Stamtąd ten nowatorski wynalazek zawędrował szlakami handlowymi do Egiptu i Europy. Pierwotne szkło zasadniczo różniło się od obecnego. Ówczesne szkło było matowe, nieprzejrzyste i nie posiadało wyraźnego koloru.

 

szklarz


Pierwsze szklane wyroby są datowane na okres XV wieku p.n.e.

Najstarszymi wyrobami wykonanymi ze szkła, które udało się odnaleźć archeologom to drobne kulki i wisiorki, których prawdopodobnie Egipcjanie używali do ozdabiania swoich strojów. Natomiast najstarsze odnalezione naczynie pochodzi z 1500 r p.n.e.


Naród Egipski nie tylko produkował drobne szklane ozdoby tj: kulki i szklane wisiorki. Najprawdopodobniej też jako pierwsi z dmuchanego, roztopionego szkła zaczęli wytwarzać naczynia szklane. Z czasem rzemieślnicy egipscy odkryli możliwość barwienia szkła. Szkło kolorowe powstawało poprzez wzbogacanie topionych surowców o niewielkie ilości miedzi. Dodanie miedzi nadawało szkłu czerwony odcień. Około 200 p.n.e. umiejętności egipskich rzemieślników dotarły w rejony Morza Śródziemnego.


Szkło podobne do tego, które znamy dzisiaj  wyprodukowali dopiero w Cesarstwie Rzymskim. Było to możliwe dzięki połączeniu masy szklanej z rudą manganu. Odpowiednie połączenie tych składników umożliwiło uzyskać większą przezroczystość i nadać szkłu bardziej luksusowy wygląd.

 

szklarz Warszawa


Kolejny etap w historii szkła to rozwój szklarstwa w Europie, który rozpoczął się w IV w n.e. Specjalistami w produkcji szkła oraz wyrobów szklanych byli rzemieślnicy z terenów obecnych Włoch, Francji, Hiszpanii oraz Wenecja. Ówcześni rzemieślnicy wytwarzali nie tylko naczynia, ale także piękne lustra. W tym czasie rozwijały się technologie produkcyjne, nadające szkłu większą twardość i jeszcze większą przezroczystość.


Rozwój szkła w Polsce

Do najstarszych wyrobów szklanych, które zostały odnalezione w naszym kraju, zaliczają się przedmioty odnalezione na wyspie Wolin. Są one datowane na przełom X/XI wieku. Pierwszy warsztatach szklarski powstał między XII a XIII warsztat w Kruszwicy. Natomiast pierwsze pisane wzmianki o hutach szkła w Polsce pochodzą z XIV wieku i opisują hutę zlokalizowaną w Małopolsce. Okres  XVIII i XIX w to intensywny rozwój hutnictwa szkła w Polsce. Wiek XIX przyniósł wynalezienie metody odlewania szkła przy pomocy specjalnych, drewnianych form. Wynalezienie tej metody pozwoliło na produkcję znacznie większej ilości szkła różnego rodzaju. Wiek XX i początek XXI to kolejne usprawnienia procesu wytwarzania szkła, jego automatyzacja i wykorzystanie specjalistycznego oprogramowania komputerowego.

Dodano: 11-01-2022
wszystkie wpisy

Wybrane usługi

Zakład Szklarski Jerzy Cienkusz, Beata Cienkusz, Patryk Cienkusz S.C.
Wojcieszyn, ul. Warszawska 706
05-082 Stare Babice
NIP 118-159-08-55
tel: 602 159 897
e-mail: biuro@cienkusz.com.pl
ZAPRASZAMY:
Poniedziałek - Piątek: 09:00 - 17:00
Obszar działania:
województwo mazowieckie,
miasto stołeczne Warszawa
Wykonanie strony WWW: Devilart