Szkło - krótka historia zastosowania w budownictwie

Szkło należy do najbardziej ciekawych elementów, który w historii budownictwa przeżywał niejednokrotnie swój renesans. Pierwsze fabryki szkła, o których wspominają historyczne podania, mieściły się w starożytnym Egipcie. Ich powstanie jest datowane na XIII wiek p.n.e.

Natomiast technika wytwarzania cienkich, płaskich szyb okiennych znanych obecnie, została udoskonalona w XIV wieku we francuskiej Normandii. Pojedyncze szyby okienne, które były ówcześnie nazywane gomółkami szklanymi. Rzemieślnicy wytwarzali je poprzez wydmuchiwanie.

Pierwsze tafle szklane, które były wykorzystywane w budownictwie pojawiły się już ponad 2000 lat temu. Były one stosowane jako przezroczyste przegrody, zamykające wejścia do budowli, które miały osłaniać przed wiatrem, zimnem oraz deszczem. Szkło w architekturze wnętrz było już wykorzystywane na szeroką skalę w średniowieczu. Elementy wykonane ze szkła można było dostrzec we wszelkiego rodzaju kościołach. Szkoło było wykorzystywane do budowania przepięknie zdobionych witraży. Inne wykorzystanie szkła to bogato zdobione zwierciadła. W XVIII wieku szkło zdobywało coraz szersze zastosowanie. Zaczęto stosować go również podczas wykonywania mebli. Szkło było osadzane jako ozdoba otwieranych frontów.

W 1851 r. Londyńską Wystawę Światową zaszokował wprowadzony nowatorski pomysł. Joseph Paxton wykorzystał znormalizowane elementy żelaza i w ciągu 17 tygodni wzniósł Kryształowy Pałac o długości 600 m, szerokości 120 m i wysokości 34 m. Budowla była wykonana wyłącznie z elementów szkła i żelaza. Styl ten nazwano inżynieryjnym. Spotkał się on jednak z szeroką falą krytyki, gdyż uważano metal i szkło za budulec nienaturalny, który uniemożliwia stworzenie dzieła artystycznego. Po 150 latach, szkło zostało wykorzystane ponownie do stworzenia kolejnej, monumentalnej budowli.

W 1989 roku szkło zostało wykorzystane do zaprojektowania i zbudowania Piramidy Luwru, konstrukcji ze stali i szkła, znajdującej się na dziedzińcu Luwru w Paryżu. Projekt spotkał się z szerokim uznaniem. Od tej pory szkło jest nieodzownym elementem każdego projektu architektonicznego. 

Obecnie szkło spotykamy w domach w postaci: drzwi szklany, kabin prysznicowych, paneli szklanych, barierek schodowych i tarasowych. Szkło jest bardzo popularnym materiałem, który idealnie komponuje się z każdym pomieszczeniem.

Poniżej przykłady wykorzystania szkła w domu:

 

drzwi szklane
 

Wykorzystanie szkła do budowy drzwi szklanych to coraz częściej spotykany element wykończenia wnętrza. Drzwi szklane mogą posiadać unikalny nadruk, który nada niepowtarzalnego charakteru każdemu mieszkaniu.

 

kabina prysznciowa
 

Kabina prysznicowa, która została wykonana ze szkła nie dziwi już nikogo. Lecz czy wszyscy zwróciliśmy uwagę, iż większość kabin dostępnych w marketach budowlanych jest wykonana z tworzywa sztucznego?

 

panele szklane
 

Panele szklane są doskonałą alternatywą dla gresowych płytek. Można je wykorzystać w każdej kuchni. Dzięki nim możemy uzyskać niepowtarzalną kompozycję graficzną. Panele szklane mogą posiadać różnego rodzaju nadruki, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne i wysoką temperaturę.

 

panele szklane z nadrukiem

Dodano: 30-06-2018
wszystkie wpisy

Wybrane usługi

Zakład Szklarski Jerzy Cienkusz, Beata Cienkusz, Patryk Cienkusz S.C.
Wojcieszyn, ul. Warszawska 706
05-082 Stare Babice
NIP 118-159-08-55
tel: 602 159 897
e-mail: biuro@cienkusz.com.pl
ZAPRASZAMY:
Poniedziałek - Piątek: 09:00 - 17:00
Obszar działania:
województwo mazowieckie,
miasto stołeczne Warszawa
Wykonanie strony WWW: Devilart