Własny dom - jaki metraż?

Dom to marzenie każdego z nas. Dopełnieniem każdej rodziny jest pięknie zaprojektowany dom z własnym ogrodem. Dom kojarzony jest z oazą spokoju, która ma zapewniać poczucie bezpieczeństwa wszystkim domownikom. Dom to również miejsce, w którym mamy czuć się komfortowo.

Projektując dom powinniśmy zadbać o potrzebach wszystkich domowników i pamiętać, że budujemy go na całe życie. Dlatego warto dobrze przemyśleć każdy aspekt jego projektu. Na początku powinniśmy zadać sobie pytanie – jak duży metraż jest nam potrzebny?

własny dom


Jest to kluczowe pytanie, które determinuje komfort w Twoim domu. Za mała kubatura spowoduje, że codzienne funkcjonowanie w pomieszczeniach domowych nie będzie takie komfortowe jak oczekiwaliśmy tego podczas budowy domu. Można przyjąć zasadę, iż czym większym dom tym lepszy. To prawda, lecz przyjmując tą zasadę powinniśmy sobie uświadomić kilka kwestii, które za nią idą.

Pierwsza z nich to koszty budowy i wykończenia pomieszczeń. Z każdym dodatkowym metrem kw. pomieszczeń musimy się liczyć z dodatkowymi kosztami, które wiążą się zarówno z postawieniem stanu surowego jak i jego wykończeniem.

Druga kwestia, którą warto rozważyć podczas budowania większego domu niż potrzebujemy to koszta ogrzewania, które może być drogie lub bardzo drogie. Niezależnie od wyboru źródła ciepła musimy się przygotować ze znacznymi wydatkami na ogrzewanie. Czym większy dom tym większe koszta ogrzania pomieszczeń.

Trzeci aspekt to utrzymanie pomieszczeń w czystości. Czym więcej metrów, tym więcej czasu będzie potrzebne do utrzymania ich w czystości.

 

dom - jaki metraż


Dlatego projektując dom warto postawić na optymalne rozwiązanie, które zapewni komfort domownikom przy jak najmniejszym metrażu. Dla typowej 4 osobowej rodziny wystarczający będzie dom o powierzchni 220 – 250 metrów kwadratowych.

Dlaczego taki metraż?

Od ogólnego metrażu powinniśmy odjąć około 50 metrów kwadratowych na garaż oraz kotłownię. Więc finalnie powierzchni mieszkalnej zostaje nie więcej niż 200 metrów kwadratowych. Tą powierzchnię należy podzielić na następujące pomieszczenia:

  • salon,
  • kuchnię,
  • łazienkę na dole,
  • przedpokój,
  • spiżarkę,
  • miejsce na klatkę schodową,
  • 4 pokoje na piętrze,
  • 2 funkcjonalne łazienki na piętrze,
  • przedpokój na piętrze.

Dzieląc dostępną powierzchnię przez liczbę pomieszczeń z łatwością zauważymy, iż pomieszczenia  będą odpowiedniej wielkości, która zapewni komfort na co dzień.

Dodano: 26-03-2021
wszystkie wpisy

Wybrane usługi

Zakład Szklarski Jerzy Cienkusz, Beata Cienkusz, Patryk Cienkusz S.C.
Wojcieszyn, ul. Warszawska 706
05-082 Stare Babice
NIP 118-159-08-55
tel: 602 159 897
e-mail: biuro@cienkusz.com.pl
ZAPRASZAMY:
Poniedziałek - Piątek: 09:00 - 17:00
Obszar działania:
województwo mazowieckie,
miasto stołeczne Warszawa
Wykonanie strony WWW: Devilart