Szklane budynki

Szkło jest coraz bardziej popularne w naszych wnętrzach jak również staje się ważnym elementem konstrukcyjnym, zwłaszcza dla architektów. Nowoczesne, prestiżowe budynki i ich konstrukcje nośne budowane są ze szkła. Modne przeszklone ściany zewnętrze i wewnętrzne, szklane balustrady czy balkony w ostatnich latach zdobyły bardzo dużą popularność.

 

Pierwszym szklanym budynkiem w historii był Pałac Kryształowy (Crystal Palace). Został on zaprojektowany przez Josepha Paxtona na Wielką Wystawę w Londynie. Jednak w 1936 roku spłonął. W tamtych czasach szkło było bardzo drogie, a Pałac Kryształowy stał się inspiracją dla wielu dzisiejszych projektantów. Jego konstrukcja była zbudowana ze stali, a szkło stanowiły ściany i dach.

 

szklane budynki

 

Nowoczesny Crystal Palace w słowackiej Żylinie to nowoczesne centrum handlowe. Składa się z 2 poziomów nadziemnych i dwóch poziomów podziemnych. Firma która podjęła się wykonania obiektu to firma Wiśniowski. Zastosowała ona nowoczesne profile, które dały nieograniczone możliwości konstrukcyjne. Szkło w Crystal Palace jest wykorzystane na powierzchni 3500 m2. Są z niego zbudowane ściany (2 rodzaje szkła refleksyjnego – srebrne i zielone), jak również dach w którym użyte zostało szkło bezbarwne. Jest to niewątpliwe imponująca konstrukcja.

 

Kolejnym fascynującym budynkiem, którego elementy szklane stanowią 13 300 m2 oraz składa się z 3600 paneli to budynek wystawowy (Exhibition Building) dla Fondation Louis Vuitton w Paryżu. Budynek został zaprojektowany przez architekta Franka Gehrya w 2014 roku. Położony jest on w parku w otoczeniu zieleni, a elementy szklane doskonale się w nią komponują.

 

Coraz więcej architektów używa szkła w swoich projektach. Jednymi z nich są włoscy architekci Carlo Santambrogio i Ennio Arosio. Specjalizują się oni w szklanych projektach, a zaletą ich konstrukcji jest transparentność.

 

Budowle szklane są nie tylko ekologiczne, ale również piękne i na całym świecie zyskują coraz większe grono odbiorców. Choć do tej pory nikt nie postawił domu w 100% szklanego. Nie jest powiedziane, że za kilka lat architekci w tym temacie zrealizują niespełnione marzenie.

Dodano: 26-11-2021
wszystkie wpisy

Wybrane usługi

Zakład Szklarski Jerzy Cienkusz, Beata Cienkusz, Patryk Cienkusz S.C.
Wojcieszyn, ul. Warszawska 706
05-082 Stare Babice
NIP 118-159-08-55
tel: 602 159 897
e-mail: biuro@cienkusz.com.pl
ZAPRASZAMY:
Poniedziałek - Piątek: 09:00 - 17:00
Obszar działania:
województwo mazowieckie,
miasto stołeczne Warszawa
Wykonanie strony WWW: Devilart