Szkło jest coraz bardziej popularne w naszych wnętrzach jak również staje się ważnym elementem konstrukcyjnym, zwłaszcza dla architektów. Nowoczesne, prestiżowe budynki i ich konstrukcje nośne budowane są ze szkła. Modne przeszklone ściany zewnętrze i wewnętrzne, szklane balustrady czy balkony w ostatnich latach zdobyły bardzo dużą popularność.
Pierwszym szklanym budynkiem w historii był Pałac Kryształowy (Crystal Palace). Został on zaprojektowany przez Josepha Paxtona na Wielką Wystawę w Londynie. Jednak w 1936 roku spłonął. W tamtych czasach szkło było bardzo drogie, a Pałac Kryształowy stał się inspiracją dla wielu dzisiejszych projektantów. Jego konstrukcja była zbudowana ze stali, a szkło stanowiły ściany i dach.
Nowoczesny Crystal Palace w słowackiej Żylinie to nowoczesne centrum handlowe. Składa się z 2 poziomów nadziemnych i dwóch poziomów podziemnych. Firma która podjęła się wykonania obiektu to firma Wiśniowski. Zastosowała ona nowoczesne profile, które dały nieograniczone możliwości konstrukcyjne. Szkło w Crystal Palace jest wykorzystane na powierzchni 3500 m2. Są z niego zbudowane ściany (2 rodzaje szkła refleksyjnego – srebrne i zielone), jak również dach w którym użyte zostało szkło bezbarwne. Jest to niewątpliwe imponująca konstrukcja.
Kolejnym fascynującym budynkiem, którego elementy szklane stanowią 13 300 m2 oraz składa się z 3600 paneli to budynek wystawowy (Exhibition Building) dla Fondation Louis Vuitton w Paryżu. Budynek został zaprojektowany przez architekta Franka Gehrya w 2014 roku. Położony jest on w parku w otoczeniu zieleni, a elementy szklane doskonale się w nią komponują.
Coraz więcej architektów używa szkła w swoich projektach. Jednymi z nich są włoscy architekci Carlo Santambrogio i Ennio Arosio. Specjalizują się oni w szklanych projektach, a zaletą ich konstrukcji jest transparentność.
Budowle szklane są nie tylko ekologiczne, ale również piękne i na całym świecie zyskują coraz większe grono odbiorców. Choć do tej pory nikt nie postawił domu w 100% szklanego. Nie jest powiedziane, że za kilka lat architekci w tym temacie zrealizują niespełnione marzenie.